⌚ LUNI - VINERI 9.00 - 17.00

Valrom Baza geiger PVC Valrom VALPlast D. 500 1OUT D. 200 90grd H 1m

Valrom
624,38 RON
TVA inclus
La comanda

Durata de livrare: 14 - 21 zile

Limita stoc
Adauga in cos
Cod Produs: VLP466150502010 Ai nevoie de ajutor? 0373.760.413
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Descriere
  • Caracteristici
  • Review-uri (0)

Valrom VALPlast VLP466150502010 este o bază de gură de scurgere din PVC pentru ape pluviale, cu depozit de sedimente integrat în corp. Diametrul nominal este DN 500 mm, racordul de ieșire D 200 mm la 90°, înălțimea 1,0 m, iar masa 21,5 kg. Se montează în carosabil, trotuare și platforme.

Racordul la 90° iese perpendicular pe axul corpului. Ocupă mai puțin spațiu în plan, ceea ce contează la săpăturile înguste dintre bordură și fundația carosabilului, și simplifică trasarea atunci când colectorul trece chiar pe lângă gura de scurgere. În schimb, intrarea perpendiculară introduce o pierdere de sarcină locală mai mare decât racordul oblic.

Cu 1 m înălțime, aceasta este varianta pentru colectoare pozate aproape de suprafață: rețele de incintă, parcări, platforme industriale, curți de bloc. Are și masa cea mai mică din configurația ei, deci se poate poziționa în săpătură fără utilaj de ridicat, cu doi oameni.

DN 500 mm cu racord D 200 mm este configurația cu cea mai mare capacitate din gamă, atât ca volum de depozit, cât și ca secțiune de evacuare. Se folosește la gurile de scurgere care preiau suprafețe întinse sau care se află în punctul de colectare al unei rigole.

La racord D 200 mm, verifică din timp că mufa de trecere liss-gofrat există în dimensiunea potrivită tipului de tub din proiect. Secțiunea mai mare aduce o capacitate de evacuare superioară, dar impune și o pantă suficientă pe branșament pentru ca viteza de autocurățire să se păstreze.

Specificații tehnice:

  • Diametru nominal corp: DN 500 mm
  • Racord de ieșire: D 200 mm
  • Unghi racord: 90°
  • Înălțime: 1,0 m
  • Masă: 21,5 kg
  • Material: PVC
  • Depozit pentru sedimente: inclus în corpul bazei

Cum știi că este modelul potrivit:

  • Cota colectorului pluvial permite o gură de scurgere de 1,0 m; pentru alte adâncimi, aceeași configurație DN 500 / D 200 la 90° există în variantele de 1,5 m
  • Racordul existent sau proiectat către colector este de D 200 mm
  • Colectorul trece perpendicular pe gura de scurgere, sau lățimea săpăturii este limitată
  • Spațiul dintre bordură și structura carosabilului permite un corp de DN 500 mm
  • Aportul de nisip și frunze din zonă justifică volumul mai mare de depozit față de corpul de DN 400 mm

De reținut:

  • Sedimentele grele se depun în depozitul de la baza corpului și nu ajung în colector - curățarea se face pe loc, prin deschiderea grătarului.
  • Pentru cealaltă orientare a racordului există varianta la 45° din aceeași gamă, cu aceleași cote de corp
  • Grătarul și piesa de sprijin nu sunt incluse - se comandă separat, după clasa de încărcare cerută în zonă: piesă de sprijin C250 cu grătar C250, sau piesă de sprijin D400 cu grătar D400
  • La adâncimi mici, diferențele de cotă față de stratul de uzură se corectează din piesa de sprijin, care permite un reglaj de cca 5 cm
  • Racordarea la rețea se face cu tub PP/PVC sau cu tub gofrat, prin mufe de trecere liss-gofrat
  • Preia exclusiv ape pluviale; nu este destinată apelor uzate menajere
Vezi mai mult Informatii conformitate produs

Tip produs: Baza Geiger

Inaltime: 1000

Diametru nominal DN: 500

Diametru teava: 200

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!