Durata de livrare: 24 - 72 ore
ECOPUFFER HP 50 este un rezervor de acumulare tip puffer, vertical, realizat din oțel, destinat stocării apei tehnice pentru instalații de încălzire și/sau răcire. Produsul are funcție de acumulare inerțială și separare hidraulică, fiind potrivit pentru instalații în care este necesar un volum minim de apă pentru funcționarea corectă a pompei de căldură.
În funcție de aplicație, rezervorul ECOPUFFER HP 50 poate fi utilizat ca rezervor inerțial, pentru asigurarea volumului minim de apă în instalație, sau ca separator hidraulic, pentru ca debitele din circuitul primar, respectiv pompa de căldură, și circuitul secundar, respectiv terminalele, să fie independente unul de celălalt.
Rezervorul este destinat stocării apei tehnice, nepotabile, pentru instalații de încălzire sau răcire. Izolația termică este realizată din spumă poliuretanică de 30 mm, iar exteriorul este din tablă vopsită. Modelul ECOPUFFER HP 50 se instalează doar suspendat pe perete.
Încăperea de instalare trebuie să fie protejată împotriva înghețului și a intemperiilor. Rezervorul de acumulare trebuie poziționat în imediata apropiere a generatorului, pentru a evita pierderile inutile de căldură, iar conductele de aducție trebuie izolate corespunzător.
| Model | ECOPUFFER HP 50 |
| Tip produs | Rezervor puffer / rezervor de acumulare |
| Utilizare | Apă tehnică pentru încălzire și/sau răcire |
| Capacitate | 52 litri |
| Clasă eficiență energetică | C |
| Presiune maximă permisă | 6 bar |
| Temperatură maximă permisă | 95°C |
| Temperatură minimă permisă | 6°C |
| Dispersie termică | 48,1 W |
| Greutate gol | 19 kg |
| Greutate plin | 71 kg |
| Dimensiuni | H 534 mm x Diam. 470 mm |
| Izolație | Spumă poliuretanică, 30 mm |
| Exterior | Tablă vopsită |
| Tip instalare | Pe perete |
Capacitate puffer (litri): 0 - 200 litri
Tip produs: Acumulare apa calda
Serpentine puffer (nr): Fara serpentina
Capacitate boiler (litri): 0 - 50 litri
Serpentine boiler (nr): Fara serpentina