⌚ LUNI - VINERI 9.00 - 17.00

Termofarc Cazan pe combustibil solid din otel Termofarc, ventilator, serpentina de racire, accesorii de curatare, model FI-NS 60 - 69,6 kw

Termofarc
17.829,30 RON
TVA inclus

 

PRODUS ACHIZITIONABIL PRIN S.E.A.P.

Click pentru detalii 
La comanda

Durata de livrare: 7 - 14 zile

Limita stoc
Adauga in cos
Cod Produs: C3263006XFI60NS Ai nevoie de ajutor? 0373.760.413
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Descriere
  • Caracteristici
  • Download (1)
  • Review-uri (0)
Centrala termica pe combustibil solid 69,6 Kw Termofarc FI-NS 60

FI-NS Centrala termica pe combustibil solid

Funcţionare cu ardere clasica pe lemn, carbune, cocs, brichete din rumeguş, deşeuri de lemn.
Grosime tabla focar FI-NS 22 – FI-NS 100 de 5mm, FI-NS 130 – FI-NS 150 de 6mm.
Gama FI-NS este dotata cu serpentina racire pentru siguranta.
Se recomanda şi achizitionarea unui vas de acumulare tip FI-VA produs de Termofarc pentru cresterea autonomiei şi eficienţei cazanului.
Gama de puteri cuprinsa intre 25,6 si 174 KW.

Generalitati
FI-NS sunt cazane cu camera de apa, cu focar tip camera şi trei circuite convective de gaze de ardere; sunt destinate pentru incalzirea cladirilor si producerea apei calde, utilizand in procesul de ardere combustibil solid (lemne, deseuri de lemn, carbune, cocs, brichete rumeguş).

Sunt echipate cu doua schimbatoare de caldura: serpentina pentru producerea apei calde menajere (FI-NS 15 – FI-NS 50) şi serpentina de racire – protecţie supraincalzire cazan.

Cazanele sunt o constructie sudata din tabla de otel de calitate superioara (perete interior 5 mm, respectiv 6 mm) ai tabla de 4 mm peretele exterior. Mantaua exterioara este din tabla de 0,8 mm si izolata cu vata minerala.

Echipament certificat dupa standardul SR-EN 303-5 marcat cu eticheta CE.
Cazanul se incadreaza in clasa II (medie) pentru eficienţa şi in clasa III (cea mai buna) pentru emisii poluante.
Reglare automata admisie de aer pentru ardere cu regulator termostatic de tiraj(FI-NS 15 – FI-NS 50) si ventilator (FI-NS 60 – FI-NS 150).

Este dotat standard cu termomanometru, regulator termostatic de tiraj, ventilator (FI-NS 60 – FI-NS 150), supapa de siguranta, serpentina de racire, serpentina preparare apa calda menajera (gama 17,4 – 58 kW), aerisitor, sertar colectare cenusa, garnitura etansare usa din material ceramic non-azbest, sicane de otel, vatrai şi perie de sarma.

Pentru un consum mai mare de apa calda menajera se poate opta pentru un boiler FI-B produs de Termofarc.

Poate funcţiona in sistem gravitaţional sau cu pompa de circulaţie

Avantaje
Durata lunga de viata, usor de reparat (se poate recondiţiona prin sudura spre deosebire de cazanele din fonta care se deterioreaza irecuperabil).
Costuri reduse prin folosirea combustibililor solizi.
Autonomie sporita datorita automatizarii.
Focar spaţios şi uşa de incarcare mare care permite utilizarea bustenilor de dimensiuni mari.

In cazul unei pene de curent cand se creeaza o diferenţa de temperatura mare intre tur şi retur, structura şi materialul cazanului nu permit fisurarea acestuia, fenomen foarte des intalnit in cazul cazanelor de fonta.

Datorita poziţiei usii de incarcare aflata mai jos decat partea superioara a focarului, la alimentare nu permite iesirea fumului in incaperea in care se afla cazanul chiar si in cazul cand cosul de fum nu are tiraj suficient.

Protecţie impotriva supraincalzirii prin serpentina de racire.
Siguranţa in exploatare indiferent de condiţii.

Recomandari
In cazul existentei unei surse permanente de apa se poate instala varianta de montaj cu vas de expansiune cu membrana, serpentina de racire, supapa termica şi supapa de siguranţa
Utilizarea unor echipamente de tip hidrofor conditioneaza montarea obligatorie a unui vas de expansiune deschis si supapa de siguranta

Pentru prelungirea duratei de viaţa a cazanului prin evitarea condensarii şi pentru o funcţionare mai eficienta a acestuia, se recomanda:
1. cel mai important utilizarea unui vas de acumulare tip FI-VA produs de Termofarc
2. montarea intre tur şi retur a unei pompe de recirculare comandata de termostat
3. utilizarea intre tur şi retur a unei vane de amestec cu 3 cai sau termoventil

 
MODEL TIP FI-NS 60
Putere termica utila kcal 60000
Putere termica utila kw 69,6
Randament % 78-82
Volum apa in cazan L 191
Temperatura maxima de lucru °C 95
Presiune maxima de lucru bar 2
Presiune de incercare hidraulica bar 4
Inaltime totala cu palet mm 1525
Inaltime totala cazan mm 1325
Latime totala (fara record lateral) mm 700
Lungime cazan mm 980
Lungime totala mm 1325
Masa neta produs kg 460
Diametru racord cos mm 196
Racord tur/retur toli 1 1/2"
Racord stut serpentina ACM toli -
Racord stut serpentina racire toli 1/2"
Volum focar L 248
Putere electrica consumata ventilator W 41
Tensiune/frecventa de alimentare V/Hz 220/50
Lungime maxima lemn mm 750
CONSUM LA PUTERE NOMINALA    
Lemne uscate cu H₁ = 3500 kcal/kg kg/h 22
Carbune cu H₁ = 4200 kcal/kg kg/h 18,3
Brichete rumegus cu H₁= 5100 kcal/kg kg/h 15,1
Cocs cu H₁ = 6100 kcal/kg kg/h 12,6

 
Informatii conformitate produs

Putere termica (kW): 69.6

Gama puterii termice (kW): 50 - 75

Tip combustibil: Lemn/Carbune

Tip ardere cazan: Ardere clasica

Material cazan: Otel

  • Pliant de prezentare centrala Termofarc FI-NS

    Descarca
Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!